2015 DENİZLİ BULUŞMASI

Diyarbakır Erkek İlk Öğretmen Okulu’ndan mezun oluşumuzun  46. Yılında Denizli’de  buluşacağımızı duyurduğumuzda bazı arkadaşlar şaşırdılar...Çünkü, geçen yılki Samsun buluşmasında Van’da buluşacağımız  görüşü ağırlık kazanmıştı. Ancak Van’da toplanacağımız kesin değildi. Nerede buluşacağımız kararı tertip komitesine bırakılmıştı. 2015 Şubat ayı içinde  Abdulkadir Bozacı arkadaşımız, Erdoğan Toker hocamızın buluşma gününe katılma arzusunu Nuri Yıldız aracılığı ile bize intikal ettirince, Erdoğan Toker hocamızın buluşmamıza katılmasını arzu etmemiz üzerine hocamızın ikamet ettiği Denizli ilinde buluşmaya karar verdik.

Erdoğan Toker Hocamızın buluşma gününe katılacağı haberini alan ve  1966 yılından  önce okulumuzdan mezun arkadaşların da Denizli buluşmasına katılma istekleri bizlere ulaşınca, önümüzde renkli olduğu kadar heyecanlı bir Denizli buluşmasının bizi beklediğini  anladık.

Nihayet her beklenen gibi buluşma günü geldi çattı. Denizli’de 80. Yıl Öğretmenevi bir araya geldiğimizde hepimizin sevinci yüzümüzden okunuyordu. Birbirimize içtenlikle sarıldığımızda bir yılın ya da yılların hasretini gideriyorduk.

30 Mayıs Cumartesi günü buluşma saati geldiğinde Sevgili Hocamız Erdoğan Toker, Eşi Methiye Toker, kızı Çiğdem Toker ve oğlu Mehmet Toker buluşma yerine geldiler. Saygıdeğer hocamız Sabri Dost ile Erdoğan Toker hocamızın nerdeyse yarım asırlık bir ayrılıktan sonra ilk defa birbirlerini gördükleri izlenimini edindik.  Zira, Erdoğan Toker hocamız Sabri Dost hocamızı öğrencilerinden biriymiş gibi kucakladı. Daha sonra onun Sabri Dost olduğunu öğrenince çok heyecanlanıp ve sevindiğini gördük.

 


Bu arada özel Denizli Radyo Televizyonu bu buluşmamızı yapılan röportaj ve çekimlerle kayıt altına aldı. 14 Haziran’da bu buluşmanın kayıtlarını yayınlanacağı tarafımıza ifade edildi.

Denizli drt tv'de yayınlanan programın 2. kısım

Denizli drt tv'de yayınlanan programın 3. kısım

Denizli buluşmasına, Erdoğan Toker Hocamız ve eşi Methiye Toker, kızı Çiğdem Toker ve oğlu Mehmet Toker, Sabri Dost Hocamız ile Mukaddes Köseoğlu, Gönül Kutlu, Hasan Kutlu, Vildan Ahıshalı, Mehtap Ülgen, Mustafa Fener ve eşi, Mehmet Karaca ve eşi, Fahrettin Şen ve eşi, Cihangir Torol ve eşi, Ahmet Yılmazer ve eşi, Mehmet Akın ve eşi, Nurettin Karahan ve eşi, Hayrettin Diriarın ve eşi, Halil İbrahim Kılınç ve eşi, Ömer Tuncay ve eşi, Atilla Can ve eşi, Şahin Bilek ve eşi, Zülküf Toğrul ve eşi, Bülent Yamaner ve eşi, Kadriye Yılmaz, Nilgun Nas, Kiymet Tantekin, Nesrin Uğurlu, pınar Atiye, N.Sertac Çullu, Azize Pınar, Fatma Arıkan,Sevim Mutlu Korkmaz, Seher İlhan Yıldız, Nermin Tahtakaya, jale Bilgin, Ayla Haşhaş (Evirgen), Fahriye Yüzçelik (Mungan), Ramazan Emre, Adnan Güner, Nurı Yıldız, Şirin Künteş, M.Hanifi Adıgüzel, Abdulkadir Bozacı, Bekir Dicle, Celal Yıldız, Mahmut Güven, İsmail Eryılmaz, Sezai Savaş, Ebubekir Aküzüm, Şahin Kemaloğlu, Şükrü Barsan, Muhittin Atasoy, Yusuf Savaş, Yılmaz Özer, Niyazi Taşatan, Hidayet Ulugerçek, ve isimlerini belirtemediğimiz diğer misafirler katıldılar.

Denizli Öğretmenevi önünde toplu resimler çektirdikten sonra buluşma yemeğini yiyeceğimiz salona geçtik.

 

Yemekte bazı arkadaşlar okulla ve  Erdoğan Toker’le ilgili anılarını ve duygularını dile getirdiler.

Malatya ilinden gelen 1965 dönemi mezunu aynı zaman halk şairi Yılmaz Özer bizlere küçük bir müzik ziyafeti çekti.

Erdoğan Toker hocamız da yemekte yaptığı konuşmada özetle: "Sevgili öğrencilerim ve değerli meslekdaşlarım, seksen ilimizi geride bırakıp Denizli'ye gelmeniz beni çok sevindirdi. Yaşam boyu herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Sizleri çok seviyor ve sizlerle övünüyorum" diyerek duygularını  ve düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Toplantımıza Saygıdeğer hocamız Turgut Yaşasın katılamadı. Bunun burukluğu üzerimizde vardı. Turgut Yaşasın hocamız, gecenin ilerleyen saatinde canlı telefon bağlantısı ile bizlere katıldı. Turgut Yaşasın hocamızın telefon konuşmasında bizlere kendisinin yazdığı bir şiirini okuyarak duygularını iletmesi hepimizi sevindirdi ve az da olsa burukluğumuzu giderdi. Çok beğendiğimiz bu şiiri hocamızın izniyle sizlere sunuyoruz:

Selam Olsun

Dağları taşları aşıp,

Gelenlere selam olsun.

Hasret ile kucaklaşıp,

Gülenlere selam olsun.

 

Uzaklarda garip kaldım,

Geçmişe hayale daldım,

Hepinize selam saldım,

Alanlara selam olsun.

 

Çekmedik mi nice zahmet,

ölenlere olsun rahmet,

Bu dünyada kadir kiymet,

Bilenlere selam olsun.

 

Eski Günler nerde hani,

Biliriz ki dünya fani,

Yüreğinden nefret kini,

Silenlere selam olsun...

Okulumuzun 1964 mezunu Yusuf Savaş arkadaşımız, Erdoğan Toker hocamızla birlikte hazırladıkları "Anılarla ERDOĞAN TOKER" kitapçığını masalarımızda hazır bulduk.Bu vesile ile Yusuf Savaş arkadaşımıza bu gayretli ve emek isteyen çalışması için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yemeklerimizi yedikten ve Erdoğan Toker hocamızı uğurladıktan sonra, gelecek sene nerede toplanacağımıza karar vermek için oylama yaptık. Yapılan oylamada en çok oyu alan Van ili oldu. Böylece 2016 yılında Van'da buluşmaya karar verdik.

Gecenin ilerleyen saatinde Atilla Can  ve Hasan Kutlu arkadaşlarımızın  çalarak söyledikler nostaljik şarkıların ardından  oyunlar oynandı. Şahin Bilek arkadaşımız söylediği şarkılarla topluluğumuzu coşturdu.

 

 

Ertesi günü Pamukkale gezisi yapmak üzere, buluşma yemeğine sona erdik.

Buluşmamızın ikinci günü Denizli’nin turizm mekanı Pamukkale ve Karahayit’i gezdik.

Daha sonra Denizli şehir merkezinde bulunan ve Denizli’nin sembolu olan horoz heykeli önünde resimler çektirdik.

İkinci günün gezisini öğretmenevinde toplu halde yemek yiyerek tamamladık.

Buluşmamızın üçüncü gününde öğretmenevinden pek ayrılmadık. Kendi aramızda doyuncaya kadar sohbetler yaptık. Kendi aramızda sohbet ederken 1965 dönemi mezunu halk şairi Yılmaz Özer'in Diyarbakır hakkında yazdığı şiir dinleyen arkadaşlarca çok beğenildi. Şiiri arkadaşımızın izniyle sizlere sunuyoruz.

DİYARBAKIR

Nasıl öveyim şu Diyarbakır’ı

Kanım kaynar sıcak il Diyarbakır

Buralı değilim ama çok sevdim

Tatlılar içinde bal Diyarbakır

 

Sur içi tarihi yapıtla dolu

Sur dışı hep Cumhuriyet Okulu

İlk çağa uzanan uygarlık yolu

Çağlardan çağlara yol Diyarbakır

 

Sen ki güneydesin günlü şehirsin

Büyük simalarla ünlü şehirsin

Tarihte okudum şanlı şehirsin

Sana kim uzatır dil Diyarbakır

 

Senden doğmuş güzel sesler kalemler

O yüce ruhlara sonsuz selamlar

Ne kadar övsem de bitmez kelamlar

Güzellikler ile dolu Diyarbakır

 

Karpuzla kavunla ünlü bir yersin

Hak sana daha çok ömürler versin

İhtiyarsın ama ne kadar gürsün

Dünyalar kaldıkça kal Diyarbakır

 

Mardin kapı Urfa kapı Dağ kapı

Hangi devrin mimarisi bu yapı

Ne güzel “Sevdalı Şehir” lakapı

Çünkü başımda bu hâl Diyarbakır

 

Gazi köşkü yeşil dallar içinde

Atam’ın anısı güller içinde

Sevdim ise seni iller içinde

Kim dedi sevdaya sal Diyarbakır

 

Şiir yazdım sana gönül bağladım

Güzeline sevdalandım ağladım

Burayı gülesin diye söyledim

YILMAZ “Malatyalı” bil Diyarbakır

 

1962-Diyarbakır Yılmaz ÖZER

 

Ayrılan arkadaşlar oldu. Onları uğurladık. Arkadaşları uğurlarken hüzünlendik. Gelecek sene buluşmayı ve görüşmeyi temenni ettik. Gelecek sene Van’da buluşmanın verdiği umutla içimizdeki hüznü yok etmeye çalıştık. Evet dostlar… Ömrümüz vefa ederse gelecek yıl Van’da buluşuyoruz. Buluşma günümüze katılan, gelmek istediği halde katılamayan tüm dost ve arkadaşlara şükranlarımızı, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. İyi ki varsınız canlar…

Not:Bu buluşmamıza ait haber, 22 Haziran 2015 günü yerel Denizli Gazetesinin 14. sayfasında yayınlanmıştır. İsteyen arkadaşlar aşağıdaki linki tıklayabilir.

http://www.denizligazetesi.com/index.php?gun=1095&sayfa=14 

 

Yorumlar   

#2 gülsüm 07-07-2015 06:40
böyle bir organizasyon düzenledikleri için şahsım ve arkadaşlarım adına arkadaşlarım mukaddes ve ramazana ve emegi geçen arkadaşlara teşekkür ederim sagolun varolun cihangir torol
Alıntı | Yöneticiye raporla
#1 Niyazi Taşatan 05-06-2015 09:22
30 Mayıs 2015 günü Denizli de yapılan Diyarbakır Erkek İlköğretmen Okulu mezunlarının 46.yılı güzide toplantısına katıldığımdan dolayı ifade edilemeyecek kadar çok mutlu oldum.Böyle güzel bir mutluluğu organize ederek bizlere yaşatan sayın Mukaddes Köseoğlu ve sayın Ramazan Emre ye sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilir,başarılar ının devamını dilerim.Ayriyet en bu buluşmaya katılan, eriyip aydınlatan eğitim camiası tüm meslektaşlarıma ve yakınlarına saygılarımı sunar,yaşamları boyunca sağlık ve mutluluklar dilerim.VAN da buluşmak üzere selamlar.
Alıntı | Yöneticiye raporla

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ek bilgiler