2019 YILINDA DİYARBAKIR'DA BULUŞTUK

Diyarbakır Erkek İlk Öğretmen Okulundan mezun olan arkadaşlarla 28. buluşmayı, 19 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır PLAZA HOTEL'inde gerçekleştirdik. 3 gün süren bu buluşmaya ilk defa katılanların heyecanı ve sevinci görülmeye değerdi. Bu toplantılarımıza katılan değerli meslek dersi öğretmenimiz Turgut Yaşasın'a ve sevgili eşine, Okulumuzun Resim Öğretmenliğini yapan Prof. Dr. Zafer Gençaydın'a ve okulumuzun Biyoloji Öğretmenliğini Yapan Sait Dinçtürk hocamıza ve okulumuz mezunu sevgili eşine öncelikle bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız. Ayrıca, mazeretleri nedeniyle buluşmaya katılamayan  Sabri Dost ve Arif Pınar öğretmenlerimiz de gönderdikleri mesajla bizleri sevindirmişlerdir.

Diyarbakır Buluşmasına, güzel ülkemizin değişik illerinden uzun ve yorucu yolculuğa severek ve isteyerek  katlanmak suretiyle katılan tüm arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki varsınız.... Sağ olun var olun...

Buluşmaya; Mukaddes Köseoğlu, Ramazan Emre, Ömer Tuncay ve eşi, Celal Dursun, Nuri Yıldız, Şirin Kunteş, Ali Akalp, Ebubekir Arslan, Şahin Bilek ve eşi, Sevim Mutlu Korkmaz, Seher İlhan Yıldız, Mahmut Güven, Jale Sümer, Seyfettin Tekçe, Fatma Topaloğlu, Süreyya Kontaz, Erdoğan Eren ve eşi, Nurten Akıncı, Sevgi Köseler Dalgıç, Nadire Aksel Buyurkan, Rana Biro, Ahmet Işık, Şahin Kemaloğlu, Ebubekir Aküzüm, Halil İbrahim Kılıç ve eşi, Şükrü Barsan, Muhittin Atasoy, Hüseyin demirci ve ailesi, Dündar Eti, Celal Șeker ve eşi, Nihat Zaloğlu, Selma Zaloğlu, Nermin Tahtakaya, Yusuf Yılmazer ve eşi, Mehmet Şefik Şenay, Ferhunde Şen, Bedirhan Epözdemir ve eşi, Cihangir Torol ve eşi, A.Vahap Omuzlar ve eşi, Gönül İnal Dil, Fahrettin Kaya ve eşi, Sonay Altuğ, Müjgan Akıncı Atay, Ali Çolak, Zehra Şenyiğit, Nihal Tokat, Yusuf Savaş, M. Latif Yıldız, Nermin Ertürk Dabanoğlu, Kiymet Tantekin, Nesrin Uğurlu, Necla Siverek, Müzehher Yıldız Bilici, Nihal Altınakar, Prof. Dr. Salih Çelik, Ayşe Aynur Albayrak, Gülşen Gültekin, Pakize Özer, Hidayet Ulugerçek, Behzat Karabulut ve eşi, Mehmet Erpolat, Mahmut Yazmacı, Aysel Akkaynak, Fahrettin Şen ve ailesi, Sabiha Avcı, Mehtap Ülgen, Şükrü Başaran, Mehmet Akın, Yusuf Yalçın ve eşi, Cahit Cengiz, Fahri Demirci, Uğur Yıldız ve eşi, Bekir Dicle, Hülya Şenboyacı, Ferihan Güngör Kılıççı, Fatma Ulcay Kılıççı, Hasan Toy, Şehmuz Kaçan, İzzet Cartı, Zülküf Toğrul, Yunus Erdem, M.Nuri Kaya, Hacı Andiç, Zihni Topçu ve eşi, Mehmet Kılıç, Şemsettin Özkan ve eşi, Fahriye Mungan Yüzçelik, Yaşar Turan Pirinçci, Remziye Eser Yardımcıoğlu, İclal Kaya, Sabahat Burtan Taşdemir, Yaşar Turan Pirinçci, Jale Akman Tınar, Merzuka Atılgan, Aysel Evirgen, Nurettin Aydemir, İlhami Kaçmaz, Mehmet Hanifi Adıgüzel, Mürsel Orhan, Zülküf Ayyıldız, Mehmet Özçelik, Ali Özgen, Ali Akgök, Mehmet Akmeşe, Salih Aykaç, Zülfü Karahan, Şerafettin Mertoğlu, Salih Güven, Mehmet Keskin, İzzet Doğrucu ve ismini yazamadığımız diğer arkadaşlar katılmışlardır.

Buluşmanın birinci gününde, kaldığımız otelin önünde toplu resimler çektikten sonra otelin biz ayrılan salonunda geçtik. Diyarbakır'ın yetiştirdiği değerli sanatçı İbrahim Macit ve ekibinin müzik ziyafetinde akşam yemeği yedik, sohbetler yaptık ve anılarımızı paylaştık. Okuldan mezun olduktan sonra 50 yıldır hiç birbirlerini göremeyen arkadaşlarımız vardı. Bu arkadaşların sevinçleri görülmeye değerdi. Müzik faslından önce de 2020 yılında Van'da buluşma kararını verdik.

 

Buluşmaya katılan arkadaşlardan oluşan bir heyet, Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkanını ziyaret ettiler.

Buluşmanın ikinci günü iki otobüs ve iki minibüsle kadim şehir Mardin ile Midyat ve Hasankeyf'i görmek için gezi düzenledik. 

Buluşmanın üçüncü günü, Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesinin ücretsiz olarak bize tahsis ettiği otobüslerle mezun olduğumuz okula gittik. Şimdiki adı Gaffar Okan Lisesi olan okulumuzun önünde önce toplu resim çektik.

Daha sonra okulumuzun içine girerek koridorlarını ve sınıflarını dolaştık. Tıpkı öğrencilik yıllarında olduğu gibi sınıflarda sıralarda oturduk, çocuklaştık... şakalaştık... Kah sevindik kah hüzünlendik. Acı ve tatlı günlerimizin geçtiği okulumuzu her köşesini gezmeye çalıştık. 50 yıl sonra yaşadığımız bu duyguları Facebook sayfasında şiir akıcılığı ile dile getiren Ferhunde Şen arkadaşımızın satırlarını sizlerle paylaşmak isterim:

Sanki hiç ayrılmadık gibi. Sanki yeniden sınıfa girer gibi.. Sanki kaldığımız yerden devam gibi.. Sanki aralıksız seslenir gibi. Sanki adı hasret gibi.. Sanki soyadı yanındayım gibi.. Sanki gözünün içine bakar gibi..Sanki bir bilmece çözer gibi.. Sanki kırk yıl sonra değil de.. Arkası yarın gibi..Sanki sevgimizi cepte saklamışız gibi..Sanki yüzündeki çizgileri siler gibi.. Sanki duygular sel olmuş içimize akar gibi. Sanki birlikte her şeyin üstesinden gelinir gibi.,Sanki bir masal gibi ..Bir altı gün Tadı damağımda gibi. Sanki Güneş tepenin arkasından bize gülümsüyor gibi. Sanki herkes birbirine solma sakın, der gibi. Sonra artık bu kadar uzak kalma, der gibi. Yanındayım, seni bırakmam, der gibi.. Haydi derse der gibi.. Bir altı gün altı saniyede bitmiş gibi. Selam olsun o günlere.. bize bu günü yaşattı der gibi.. Selam olsun bizi buluşturan o CANLARA..der gibi.

 

 

Oradan da Diyarbakır'ın yetiştirdiği şair Cahit Sıtkı Tarancı Müzesini, Ulu Cami'yi, Ziya Gökalp Müzesini gezdikten sonra yürüyerek Diyarbakır'ın dünyada tek ve eşsiz dört ayaklı minaresi'nin hüzünlü son halini gördük.

 

 

Oradan da Gazi Köşkü ve On Gözlü Köprüyü gezdik. Gazi Köşkü'nün bakımsız son hali hepimizi üzdüğünü söylemeliyiz.

Diyarbakır'ın yeni ve modern yapılarının bulunduğu yerleşim alanlarını gezerek Dağ kapı'da bulunan Ciğerci Hüseyin Usta'nın yerine geldik. Diyarbakır'ın meşhur ciğer kebabını yemeden olmaz diye toplu halde öğlen yemeğini Ciğerci Hüseyin Ustada yedik.

Artık yavaş yavaş ayrılmak vakti gelmişti. 2020 yılında buluşmak Van'da buluşmak üzere arkadaşlarla vedalaştık...

Bu buluşma vesilesiyle konakladığımız PLAZA HOTEL'de bizlerle ilgilenen ve yardımcı olan Hotel Müdürü Kadri beye, Sabahat Hanımefendiye  ve diğer personeline teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca Diyarbakır içinde gerçekleştirdiğimiz geziye ücretsiz otobüs tahsis eden Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi Başkanı ve Eş Başkan'ına teşekkürlerimizi sunar, Diyarbakır'a yapacakları hizmetlerde şimdiden başarılar dileriz.

  

Yorumlar   

#1 Emine Gül 20-07-2019 03:09
Merhabalar, Ben 2000-2004 yıllarında Şair sırrı hanım ilköğretim okulu Diyarbakır'da ilkokul öğretmenim Necla Çakmak Siverek hocama ulaşmak istiyorum. Sitede herhangi bir iletişim adresini bulamadım. Bizleri çok güzel yetiştirdi. Versiği temel eğitim sayesinde şu an Bilgisayar mühendisiyim.
Kendisini ziyaret etmek, aramak isterim.
Bu yorumumu gören bir hocamızda numarası olan varsa ya da kendisi numarasını iletmek isterse mail adresim teşekkür ederim saygılar
Alıntı | Yöneticiye raporla

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ek bilgiler