Gazeteciler günü ve günümüzde gazetecilik

M. Latif Yıldız

Bu gün 21 Ekim Gazeteciler Günü. Mesleğe 15 Ağustos 1968 günü resmî başvuru belgemi doldurup adı “Veb Ofset” olan Günaydın gazetesine başvuru yaptım. Eylül 1968 de resmen gazetenin muhabiri olarak kabul gördüm.

Şu an gazetecilikte 55 yılımdan gün almış aktif gazeteciyim.
Peki Türkiye’mizde kutlanan gazeteciler günü yani 21 Ekim Gazeteciler Günü nedir, ne zaman ilan edildi? Sorusunu da kamu oyu bilmeli.
Osmanlı’da ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin 21 Ekim 1860 tarihinde yayına başlaması sebebiyle bu gün kutlanmaktadır..

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak ettiğini bir gazeteci olarak ifade etmek isterim. Bu açıdan basın yayın organları içerisinde çalışan onurlu, Özgür, taraftar olmadan her düşünceye saygı duyan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 21 Ekim Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim. 

Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi basındır. Gazeteciler; haber alma özgürlüğü, toplumsal farkındalık oluşturulması, ifade ve fikir hürriyetinin kamusal alanda yayılabilmesi açısından büyük bir sorumluluğa sahiptir. Bu yıl dönümünde

Anayasanın açık hükmünde derki:
“Madde 26 – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.”
Başta biz gazeteciler ve de 85 milyon vatandaş yani her bireye tanınmış bu Anayasal hükme rağmen torba kanun ile sansür getirilip Anayasal hak rafa kaldırılıyor. Oysa bu hürriyet için Resmî makamların müdahalesi olmaksızın medya, basına, gazeteci veya sıradan vatandaşa haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini tanır ve de kapsar. Bu Anayasa maddesi orda durdukça çıkartılan hiç bir kanun bu hükmü yok saymaz, sayamaz, saymamalı. Dilerim Anayasa Mahkemesi bu kanunu yok sayar. Bu görüş ve düşüncem dolayısı ile gerçek ve özgür gazetecilerin bayramını bir kez daha yürekten kutluyorum. Bütün engelleri aşarak daha güzel günlerde mesleklerini icra etmelerini diliyorum.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ek bilgiler